Co warto zobaczyć w stolicy Jordanii?

Jordania określana „Bajkowym Krajem Orientu” to jedno z państw Bliskiego Wschodu. Kraj, który zachwyca wielością zabytków sprzed tysięcy lat, zapierającymi dech krajobrazami, starożytnymi miastami i kuchnią. Podróż do Jordanii warto rozpocząć od wizyty w stolicy kraju czyli w Ammanie. Miasto to występowało już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba). Czymś, co koniecznie trzeba tam zobaczyć jest między innymi zabytkowa cytadela z VIII wieku, a także wiele zabytków z czasów rzymskich do których należą między innymi amfiteatr z II wieku czy forum. Na uwagę zasługują też zabytkowe ruiny pałacu z czasów Umajjadów pochodzące z VII lub VIII wieku. W Ammanie znajdują się też jedne z najważniejszych meczetów (np. meczet Abu Darwish), a także centrum sztuki (znane też jako Dom Sztuki), gdzie znajdują się liczne przykłady sztuki jordańskiej (i nie tylko), a także biblioteka. Po południu warto pospacerować jeszcze po lokalnym targu, gdzie kupić można nie tylko pamiątki, ale i lokalne specjały. Wieczór natomiast warto spędzić w jednej z miejscowych restauracji i delektować się typowo jordańskimi przysmakami.

Chcesz zwiedzić Amman i inne jordańskie miasta? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Czajka Travel:

Dla tych powodów warto odwiedzić Jordanię choć raz w życiu

Jordania to jeden z krajów Bliskiego Wschodu. Kraj bajkowy, tajemniczy, odmienny kulturowo, przez co jeszcze ciekawszy. Wielu uważa, że to jedno  z tych państw,  które koniecznie trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu. Dlaczego? Powodów jest wiele. Jednym (wśród tych najczęściej się powtarzających) z pewnością jest to, że wizyta w tym miejscu pozwoli nam się przenieść w odległą przeszłość. Wspaniałe zabytki, historyczne miasta, niesamowita Petra – to tylko niektóre z nich. Co więcej, Jordania zachwyca też pustynią na której spędzić można noc czy imponującym kanionem Wadi Mujib, w którym odbyć można trekking (trekking dość nietypowy, gdyż spaceruje się wtedy po wodnistych ciekach, co jest niesamowitym doświadczeniem). Dopełnieniem wszystkiego jest pyszna, aromatyczna kuchnia, która potrafi zaspokoić podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Na stołach bowiem królują nie tylko potrawy z mięsem, ale i bezmięsne, a także słodycze. Nie sposób pominąć też uśmiechniętych i serdecznych Jordańczyków, którzy chętnie witają przyjezdnych. Oczywiście, jest to odmienna kultura, inne niż u nas zasady czy zwyczaje, ale chyba właśnie to w podróżowaniu jest najpiękniejsze – styczność z tym co nieznane, ciekawe i wyjątkowe. Tego z pewnością niejednokrotnie w Jordanii doświadczyć można, dlatego gwarantujemy, że naprawdę Jordania należy do tych krajów do których trzeba udać się z wizytą przynajmniej raz w życiu.

Marzysz o niezapomnianej podróży do jednego z najpiękniejszych krajów świata? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Czajka Travel:

Petra – tego nie można przegapić podróżując po Jordanii

Jordania to jeden z krajów Bliskiego Wschodu. Kraj orientalny, nieco tajemniczy, pełen zabytków pochodzących sprzed tysięcy lat. Jedną z „perełek” tego kraju jest z pewnością wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Petra – miasto Nabatejczyków wykute w skale już ponad 2 tysiące lat temu. Już samo jego położenie zachwyca, bo leży ono na szlaku karawanowym pomiędzy dwoma morzami: Czarnym i Czerwonym. Drogę do Petry pokonuje się wąskim wąwozem Siq, gdzie już na ścianach podziwiać można zachwycające płaskorzeźby. Ale kiedy już opuścimy wąwóz naszym oczom ukaże się wspaniałe, wykute w skale miasto (gwarantujemy, że ten widok pozostaje w pamięci na bardzo długo!). Wspaniałe skarbce, katakumby królewskie, pomniki, grobowce, Rzymski Teatr i Wielka Świątynia zachwycają tak bardzo, że chce się w Petrze zostać najdłużej jak tylko to możliwe.

Chcesz zobaczyć słynne, wykute w skale miasto Petra? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Czajka Travel:

Smaki Jordanii

W Jordanii posiłek składa się najczęściej z przystawki, dania głównego i deseru. 

Przystawką najczęściej są paszteciki, pasty, hummus (pasta z ciecierzycy) lub sałatki. Po pysznym mezze (bo tak nazywa się tam przystawki) pora na danie główne, które może być mięsne lub bezmięsne. Jada się wtedy kofte (grillowane, mięsne kiełbaski) czy tradycyjny mansaf (ryż podawany na chlebku wraz z jagnięciną lub kurczakiem polanym śmietanom).Bez deseru i kawy nie można byłoby się obejść. Baklawa to najsłynniejsza słodkość, ale oprócz tego spróbować warto ciasta zwanego mushabak polanego słodkim syropem. Dzięki takiej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie i wróci z Jordanii nie tylko z bagażem pełnym niesamowitych wspomnień, ale i podniebieniami będącymi niejednokrotnie w przysłowiowym siódmym niebie.

Chcesz spróbować specjałów jordańskiej kuchni? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Jordanii biura podróży Czajka Travel: