Diwali czyli hinduistyczne Święto Światła

Indie to jeden z najbardziej różnorodnych i najbardziej gwarnych krajów świata. Miejsce, które słynie ze wspaniałej kuchni, życzliwych mieszkańców, tłocznych uliczek i.. kolorowych świąt, obchodzonych raz po raz. Jednym z najbardziej charakterystycznych i kojarzonych na całym świecie indyjskich świąt jest święto Diwali (znane też jako Dipawali) czyli inaczej Święto Światła. Obchodzone jest ono kilka razy w roku i związane jest przede wszystkim z boginią Lakszmi (to właśnie jej oddaje się hołd w czasie Diwali). Nazwa nie wzięła się znikąd, bo Dipawali oznacza dosłownie „Rząd Lamp”, a podczas jego trwania to właśnie lampy (m.in. te oliwne), świece i różne światła odgrywają najbardziej znaczącą rolę. A z czym kojarzy się światło? Oczywiście ze zwycięstwem dobra nad złem (tak jak światło wygrywa walki z ciemnością) i to właśnie do tego nawiązuje to święto.

Diwali jest też wspaniałą okazją dla mieszkańców, by spotkać się w rodzinnym gronie, porozmawiać czy obdarować się prezentami (najczęściej jako prezent służą słodycze). Jego obchodom towarzyszą różnorodne pokazy i występy kulturalne. Właśnie dlatego podróż do Indii w czasie różnych świąt jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż możemy nie tylko poznać dany kraj, ale i podejrzeć codzienność mieszkańców podczas świętowania.

Chcesz poznać prawdziwe Indie? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego niesamowitego kraju:

Jakie pamiątki przywieźć z Indii?

Indie to jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów Azji, nie tylko pod względem klimatycznym, ale przede wszystkim kulturowym i architektonicznym. Forty, pałace, nadzwyczajne krajobrazy, pozostałości po dawnych władcach i uśmiechnięci Hindusi są wyjątkową wizytówką tego kraju. Ale co z niego przywieźć, by jak najdłużej pamiętać niezwykłą podróż? Warto przywieźć indyjską herbatę i przyprawy (między innymi aromatyczny kardamon, suszone papryczki, curry). Ci, którzy lubią nieco trwalsze pamiątki powinni kupić niezwykle delikatne, kolorowe, wielobarwne chusty i tkaniny, narzuty. O podróży przypominać mogą też figurki, posążki, ozdoby, biżuteria i pachnące kadzidełka.

Chcesz pojechać do magicznych Indii? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Indii biura podróży Globzon Travel: