Tych 3 dań musisz spróbować w Gruzji

Wyprawa do Gruzji jest marzeniem wielu podróżników. Kraj ten zachwyca zabytkowymi miastami, zapierającymi dech w piersiach widokami i szczerą gościnnością mieszkańców. Gruzja słynie też z pysznej kuchni, która zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednego smakosza. Jakich dań koniecznie trzeba spróbować podróżując po Gruzji?

Potrawą, której musisz spróbować w Gruzji jest chaczapuri. Najprościej mówiąc, jest to chrupiący placek z aromatycznym serem. Rodzajów chaczapuri może być wiele, a często sposób jego przyrządzenia zależy od regionu w którym jest on przygotowywany. Kolejnym wartym skosztowania daniem jest chinkali czyli fikuśne, nadziewane pierożki. Warto spróbować też charczo – zupy gulaszowej przygotowywanej na bazie wołowiny. Niebo w gębie!

Marzysz o niezapomnianej wyprawie? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Vanellus Travel:

Kilka słów o gruzińskiej gościnności

Z czym kojarzy się Gruzja? Oczywiście z zachwycającymi krajobrazami (które robią wrażenie na bardzo wielu podróżnikach), miastami takimi jak Kutaisi, Batumi czy Tbilisi i zabytkami. To też kraj, który słynie z wina, pysznej kuchni i niesamowitej gościnności. Wielu wracających z Kaukazu powtarza, że ta gościnność jest „inna”, „bardziej niezwykła”, „nietypowa”. Co te osoby mogą mieć na myśli?

Rzeczywiście, gruzińskiej gościnności nie sposób pomylić z inną. Gruzini to naród niezwykle otwarty, który z serdecznością wita przyjezdnego i z naturalną chęcią pokazuje mu swój kraj. Zaprasza do siebie, organizuje biesiady (nazywane w Gruzji tradycyjnymi suprami), wznosi toasty i częstuje przysmakami. To wszystko razem wzięte sprawia, że już po chwili czujemy się jak u siebie lub jak u starych przyjaciół do których przyjechaliśmy w odwiedziny. Czyż nie to jest najwspanialsze w podróżowaniu?

Chcesz przekonać się czy Gruzini rzeczywiście są tak gościnni? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Vanellus Travel:

Dlaczego będąc w Gruzji trzeba odwiedzić Uszguli?

Każdy, kto raz odwiedzi Gruzję będzie chciał tam wracać. Kraj ten słynie z pysznej kuchni, serdeczności Gruzinów, którzy chętnie witają przyjezdnych i oczywiście z zapierających dech w piersiach krajobrazów. Podróżując po Gruzji koniecznie trzeba odwiedzić malowniczą wioskę Uszguli, uważaną za najwyżej położoną wioskę Europy. To miejsce, w którym czas jakby się zatrzymał. Doliny, maleńkie domki, wieże obronne na tle imponującego Kaukazu zachwycają. W Uszguli więc nie tylko można niesamowicie odpocząć, ale i złapać oddech przed dalszą podróżą. Miejsce to koniecznie musi być na planie naszej podróży, bo jest to urocza wioska, która zapada w pamięci na bardzo długo.

Chcesz pospacerować po Uszguli? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Vanellus Travel:

Do którego gruzińskiego miasta się wybrać, jeśli chcemy odpocząć nad morzem?

Planując dłuższą podróż często chcemy połączyć zwiedzanie z odpoczywaniem. Choć Gruzja słynie ze wspaniałych miast pełnych zabytków to i tam można znaleźć miejsce, w którym zrelaksujemy się na plaży. Miastem tym jest oczywiście Batumi położone na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie oprócz plaży znajduje się słynny deptak z którego podziwiać można okolicę. A kiedy będziemy chcieli i Batumi pozwiedzać to warto udać się do znajdującego się tam Ogrodu Botanicznego, delfinarium i licznych muzeów (między innymi do Muzeum Archeologicznego czy Adżarskiego Muzeum Krajoznawczego).

W mieście znajduje się też turecki meczet, synagoga czy kościoły. Wieczór można spędzić w jednej z lokalnych knajpek, gdzie spróbować trzeba pysznego wina i gruzińskich specjałów, które przeniosą na do przysłowiowego „siódmego nieba” i sprawią, że będziemy chcieli w Batumi pozostać na dłużej.

Chcesz zwiedzić Batumi i inne gruzińskie miasta? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel:

Gruzja od kuchni – czyli czego spróbować podróżując po Gruzji?

Gruzja zachwyca nie tylko wspaniałymi krajobrazami, skalnymi miasteczkami i serdecznymi mieszkańcami, ale i kuchnią, która należy do jednej z pyszniejszych kuchni świata, co potwierdzi niemalże każdy, kto chociaż raz tam był. Typowym przysmakiem jest oczywiście chaczapuri – serowy chleb (rodzajów jest mnóstwo, mieszkańcy różnych regionów Gruzji dodają różne dodatki do tego specjału). Warto spróbować tam też chinkali czyli tradycyjnych, fikuśnych pierożków.

Gruzini uwielbiają też lobio czyli gulasz z fasolą i oczywiście.. wino, którego nie może zabraknąć na stole, kiedy Gruzini biesiadują ze swoimi gośćmi.

Chcesz spróbować typowych, gruzińskich specjałów? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Vanellus Travel i poznaj ten kraj nie tylko od przysłowiowej „kuchni”:

Sighnaghi – miasteczko w Gruzji

We wschodniej Gruzji, w malowniczym regionie Kachetia znajduje się miasteczko (jedno z najmniejszych miasteczek całego kraju) o nazwie Sighnaghi. Mieszkańcy zajmują się tam przede wszystkim produkcją winą, a na jego obszarze znajduje się mnóstwo ważnych historycznie zabytków. Zobaczyć tam można cerkiew św. Jerzego czy cerkiew św. Szczepana. Spacerując po miasteczku nie sposób nie zauważyć charakterystycznych budynków, które dodają uroku temu miejscu.

Chcesz zobaczyć słynne Sighnaghi? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel:

Uplisciche – gruzińskie skalne miasto

Jedną z najstarszych osad całej Gruzji, a zarazem jednym z najsłynniejszych gruzińskich skalnych miast jest Uplisciche. Kompleks zachwyca, bo niemalże w całości wykuty został w skałach. W czasach swojej świetności stanowił twierdzę obronną, która była schronieniem przed nieproszonymi goścmi. W centralnej jej części znajduje się bazylika, a widoki z poszczególnych części tego „miasta” zapierają dech w piersiach. Nie sposób opisać tego słowami, najlepiej więc zobaczyć to miejsce na własne oczy.

Chcesz poznać lepiej Gruzję? Zapoznaj się z ofertą wycieczek do Gruzji biura podróży Vanellus Travel: